Mammografia i USG – kiedy i jak często powinnaś wykonywać te badania

Piersi to jeden z atrybutów kobiecości. Obok zgrabnej sylwetki, ładnej cery i zadbanych włosów kobiety dbają również o swój biust, by był jędrny i nie obwisły. Jednak sama pielęgnacja nie wystarczy. Kobiety powinny dbać o swoje piersi wykonując co jakiś czas badania profilaktyczne.

Mammografia i USG piersi to badania, o których powinny pamiętać dorosłe kobiety.

Generalnie do około 30 roku życia wystarczy samobadanie piersi, a w przypadku wykrycia jakichkolwiek zmian – wizyta u ginekologa i poddanie się odpowiedniemu badaniu. Jednak kobiety, u których w rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka powinny o badanie profilaktyczne piersi poprosić już około 25 roku życia, by zminimalizować ryzyko niewykrycia choroby.

Kobiety po 45 roku życia powinny bezwzględnie poddawać się okresowym badaniom, by być spokojnym o swoje zdrowie. Dlaczego badanie jest tak ważne dowiecie się również z poniższego artykułu:

Implanty piersi a badanie mammograficzne

Według danych amerykańskiego portalu cancer.org, nawet u 1 na 8 kobiet może rozwinąć się nowotwór piersi. Jest to druga, wśród nowotworowych, przyczyna śmierci w populacji żeńskiej. W obrębie metod przesiewowych duże znaczenie w wykrywaniu tej choroby ma mammografia. Jak na przebieg tego badania wpływają, obecne u coraz większej ilości pacjentek, implanty piersi?

Mammografia jest badaniem umożliwiającym diagnostykę zmian nowotworowych oraz innych patologii dotyczących piersi. Przydatna jest zwłaszcza w wykrywaniu procesów, które nie są wyczuwalne podczas badania palpacyjnego.

Uwidocznić może ona takie zmiany jak guzki (jednocześnie zauważalne często są cechy ewentualnej złośliwości), mikrozwapnienia, do tego obrazowaniu podlegają też prawidłowe tkanki gruczołu piersiowego. Zobacz cały artykuł…

Powiekszanie Biustu Mammografia i USGMammografia to badanie obrazowe piersi.

Podczas badania wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, jest to więc prześwietlenie piersi. Wykonuje się je z góry i z dołu oraz w płaszczyznach bocznych: z prawej i z lewej. Zatem jako wynik otrzymujemy cztery obrazy, które ginekolog przegląda w poszukiwaniu zmian. Mammografii powinny poddawać się wszystkie kobiety po 45 roku życia.

USG piersi to badanie, które wykonuje się częściej. Jeśli podczas samobadania piersi kobieta wykryje jakąkolwiek zmianę, powinna jak najszybciej udać się do specjalisty po skierowanie na USG piersi.

Badanie to może pomóc w wykryciu nowotworu. Oczywiście musimy też pamiętać o tym, że w każdej chwili, samodzielnie w domu możemy wykonać samobadanie piersi.

Mammografia czy USG – dwa badania wykrywające raka piersi

Dwa badania, które najszybciej kojarzą się z profilaktyką raka piersi to mammografia i USG piersi. Wiemy, że trzeba badać piersi regularnie, aby w porę wykryć raka piersi. Robimy mammografię i idziemy z wynikiem do ginekologa.  Lekarz kręci głową i każe wykonać USG. Dlaczego? Jakie są wady i zalety tych badań? Kiedy lepiej zrobić mammografię a kiedy USG piersi?

 Tak naprawdę zarówno USG piersi jak i mammografia są mammografią, czyli opisem piersi (mamma – z łac. pierś grapho – z gr. piszę). Różnią się tym, że w czasie wykonywania USG wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, a podczas mammografii – promieniowanie rentgenowskie.
W USG obraz powstaje dzięki temu, że ultradźwięki odbijają się od tkanek. Badanie jest nieszkodliwe dla zdrowia, nie ma przeciwwskazań, również w ciąży. Powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim. Zobacz więcej…

Najlepiej badanie to zacząć wykonywać okresowo po 25 roku życia. Zarówno USG, jak i mammografię można wykonać bezpłatnie, niezależnie od wieku kobiety, posiadając odpowiednie skierowanie od lekarza.

Wybierając się prywatnie na badanie piersi powinniśmy przede wszystkim upewnić się, co do opinii o danym lekarzu. Najlepiej polegać na zdaniu swoich znajomych, lub zaufanego ginekologa, który poleci odpowiedni gabinet.

W Polsce badaniu piersi nadal poddaje się zbyt mała liczba kobiet, dlatego warto nagłaśniać tą sprawę i namawiać kobiety do dbania o swoje zdrowie. Kampanie reklamowe, ulotki i specjalne zaproszenia do bezpłatnych badań zachęcić kobiety do odwiedzenia gabinetów. Jeśli marzysz o bezpiecznym powiększeniu piersi, bez skalpela, zajrzyj tutaj.

Dodaj komentarz