Ból piersi – 7 głównych dolegliwości, które go powodują

Niemal wszystkie kobiety dbają o to, aby ich biust był piękny i zawsze jędrny. Warto również troszczyć się o jego zdrowie i natychmiast reagować, kiedy pojawią się niepokojące symptomy. Zobaczmy jakie mogą być przyczyny bólu:

Ból piersi: przyczyny bólu piersi

Ból piersi wielu kobietom kojarzy się z nowotworem – zupełnie niesłusznie. Przyczyny bólu piersi mogą być różne: zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), mastopatia, torbiele czyli cysty, gruczolakowłókniaki albo brodawczaki. Ból piersi może również powodować źle dobrana bielizna. Jak rozpoznać przyczynę bólu piersi? I jak złagodzić ból piersi?

Ból piersi, ich obrzmienie i nadwrażliwość na dotyk mogą obrzydzić każdej kobiecie życie. Dlatego warto poznać przyczyny bólu piersi i metody radzenia sobie z nim.

Bóle piersi najczęściej mają podłoże fizjologiczne. Nie są związane z chorobą, ale z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie kobiety. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą być również sygnałem poważnego problemu zdrowotnego, dlatego powinno ustalić się ich przyczynę. Czasami występują cyklicznie, kiedy indziej niecyklicznie.

Mogą obejmować obydwie piersi lub tylko jedną, a czasami wyłącznie jej mały fragment. Niekiedy dolegliwości są stosunkowo niewielkie i sprowadzają się do nieznacznej wrażliwości na dotyk, tkliwości piersi. Kiedy indziej pojawiają się uporczywe bóle utrudniające kobiecie codzienne funkcjonowanie. Zobacz cały artykuł…

Wiele pań niesłusznie kojarzy jednak bóle w piersiach z pierwszymi oznakami nowotworów. Przyczyn bólu w piersiach jest jednak znacznie więcej i nie zawsze oznaczają one wyrok. Warto poznać je wszystkie.

Ból piersi - 7 głównych dolegliwości, które go powodują

1. Zespół napięcia przedmiesiączkowego PMS

Fizjologiczny spadek niektórych kobiecych hormonów i jednoczesny przyrost innych w drugiej połowie cyklu miesiączkowego przyczynia się m.in. do zatrzymania wody w tkance gruczołowej. Piersi stają się wówczas bardzo twarde, nabrzmiałe i co za tym idzie dość bolesne.

Ból ten jest z reguły tępy i rozlany. Pojawia się cyklicznie na kilka dni przed okresem i najczęściej ustępuje wraz z pojawieniem się comiesięcznego krwawienia.

2. Ciąża i okres karmienia

Bardzo często w ciąży kobieta doświadcza uporczywego, napadowego lub ciągłego bólu piersi. Może się on pojawić już w 5 tygodniu. Piersi są wówczas obrzmiałe i bardzo wrażliwe na dotyk.

3. Uraz mechaniczny

Przyczyny bólu w piersiach są czasem wyjątkowo prozaiczne. Niewłaściwie dobrany stanik, zbyt mały lub z wystającymi drutami to bardzo częsta kobieca dolegliwość. Niekiedy ból może powstać np. przez uraz wywołany mocnym naciągnięciem pasów bezpieczeństwa.

4. Piersi mastopatyczne

Bólowi piersi, który wywołany jest mastopatią towarzyszy obrzmienie, twardość oraz gruczolistość. Najczęściej ustępuje on wraz z rozpoczęciem miesiączki, potem powraca. jego przyczyną są najczęściej zaburzenia hormonalne.

5. Torbiele

Duże torbiele mogą powodować ból promieniujący od piersi aż do pachy, natomiast te niewielkie są z reguły jedynie wyczuwalne pod palcami jako małe, twardawe guzki. Torbiele często nazywa się też cystami. Pojawią się najczęściej u kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.

6. Gruczolaki i włókniaki

Z reguły są bezbolesne. Ich obecność ujawnia się dopiero wówczas gdy dochodzi wylewu w obrębie guza. Mogą zawierać komórki nowotworowe, choć nie jest to regułą.

7. Nowotwory
Ból w piersiach pojawia się wówczas gdy guz osiągnie dość znaczne rozmiary ok. 2 cm. Konieczna jest wówczas bardzo szybka diagnoza. W dużej ilości przypadków choroba jest uleczalna, ale wymaga długiej terapii.

Nie zapominajmy, że jeśli dokuczają nam jakieś dolegliwości, a mimo wszystko chcemy zmienić rozmiar naszego biustu, powinnyśmy wcześniej zasięgnąć dokładnych informacji odnośnie przeciwwskazań do powiększenia piersi. Oczywiście można powiększyć piersi bezinwazyjnie, o czym więcej przeczytacie tutaj.

Dodaj komentarz